Trochu bilancování a více plánů pro rok 2018

31 Prosinec 2017
31 prosince 2017, Komentáře 0

S koncem roku každý bilancuje. I my můžeme krátce zhodnotit, co jsme zvládli zrealizovat z našeho volebního programu. Řada věcí se nepodařila nebo se připravuje. Jsme si toho vědomi a posuneme je do programu pro další volební období.

Chtěli jsme větší transparentnost
Město mnohem více komunikuje a informuje. Zejména na internetu, kde na městském facebookovém profilu získávají obyvatelé města základní informace a mohou se rovnou zeptat na doplnění. Během února by měl být hotový rozklikávací rozpočet. Probíhají pravidelná setkání s tajemníkem a vedoucími odboru, kde se u kávy a za přítomnosti různých vedoucích odborů volně diskutuje o různých tématech. Rozjeli jsme mobilní rozhlas, který si zaregistrovalo více než šest stovek lidí, kteří chtějí více informací z města. Řadu dalších věcí, které jsme chtěli transparentnější, již ukládá zákon (zveřejňování smluv apod.).

Zahrada Čech
O Zahradu Čech probíhal boj během celého volebního období. Podařilo se změnit vedení a to současné za poslední dva roky udělalo velký kus práce. Podařilo se Zahradu Čech stabilizovat a začít s jejím rozvojem do budoucnosti. Ústecký kraj označil výstavu Zahrada Čech za Rodinné stříbro Ústeckého kraje, radní navštívili výstaviště na svém výjezdním zasedání, podařilo se zvýšit počet akcí na výstavišti. Společnost Zahrada Čech pomáhá i při dalších akcích na území města, spolupracuje s chovateli apod. Zahrada Čech není zátěží pro rozpočet města.

Turistika
Turistika si žije svým životem. Podařilo se nám vytvořit cyklopoutače na příjezdech do města. Jeden je již osazený a další čekají na umístění desek s informacemi o městě a okolí. Jana Wunschová, jako předsedkyně Klubu českých turistů v Litoměřicích, se svým týmem připravila mnoho zajímavých výletů do okolí, kterých se zúčastnilo kolem 3500 lidí. Od letošního roku nebude marketing zajišťovat příspěvková organizace, která byla zrušena, ale odbor na městském úřadu, pro který máme připraveny nápady k realizaci.

Kultura
Snažíme se podporovat nezávislé organizátory malých akcí, kteří zajišťují pestrost nabídky kulturních akcí ve městě. Naši lidé podporují materiálně, finančně, radou nebo aktivní účastí na těchto akcích. Využíváme maximálně HLASU V RADĚ MĚSTA, kde se snažíme vysvětlovat výhody podpory menších spolků.

Je mnoho věcí, které se udělaly mimo náš volební program, u kterých jme byly a které měly přínos pro širokou veřejnost. Snažíme se aktivně podílet na chodu města. Krátkým testem, jak by vypadalo klidné náměstí (pěší zóna), se podařilo rozproudit diskusi a následné odborné studie o budoucnosti dopravy nejen v centru města.

Ale dost bylo bilancování.
Máme před sebou rok 2018 a plánů je plno. Pepa Kalina pracuje na pumptracku – speciální dráze pro cyklisty. Petra Černá připravuje náhledy jak by mohla vypadat dětská hřiště. Máša Hervertová, Jindra Sýkora, Ondra Přecechtěl, Honza Dostal a Jirka Foukner připravují zajímavý projekt na klub pro mladé. Jirka Skřivánek pracuje v komisi sportu a připravuje hokejbalové týmy mužů, žen, juniorů a juniorek na nadcházející Mistrovství Světa do Moskvy a Nitry, ve všech týmech budou působit nejen hráči a hráčky, ale také členové realizačních týmů z Litoměřic. Pro město Litoměřice půjde o velice prestižní zahraniční šampionáty, jelikož z minulých mistrovství přivezli hokejbalisté pod jeho vedením medaile, a to stříbrné (muži i ženy) a bronzové (junioři).
Aktivně se bavíme o podpoře podnikatelů a přípravě nějaké formy uzavřené ekonomiky (podpořit chuť obyvatel utrácet peníze na území města). Petr Hošek se zabývá otázkou bezpečnosti okolí škol a školských zařízení. Milan Houdek se snaží přicházet s nápady na zlepšení životního prostředí – od povinného zajištění třídění odpadů na akcích podpořených městem po MHD zdarma, což by přineslo snížení počtu aut ve městě. Roman Munčinský a tým kultury chce, aby MKZ muselo část finančních prostředků určených na program utratit za místní kulturu – pěvecké sbory, kapely, divadla atd. To by přineslo další zpestření programu a zároveň finanční prostředky pro menší spolky na další zkvalitňování jejich činnosti. A máme na čem stavět. Například litoměřické pěvecké sbory Páni kluci a Puellae Cantantes vyrazí na světovou olympiádu do Jihoafrické republiky, hudebníci ze Základní umělecké školy každoročně připravují řadu skvělých koncertů. V Litoměřicích máme několik divadelních souborů apod. A právě tito menší, se kterými se tak nějak automaticky počítá, že vždy zahrají zadarmo, mají právo na spravedlivé ohodnocení svých kvalit. Zvlášť, když mnohdy nabízejí víc než dovezená kultura.
Tým Severočeši – Litoměřice se pravidelně schází dvakrát za měsíc a snažíme si zvát další zajímavé lidi. Setkání se zúčastnil a bude moci i nadále účastnit Aleš Stibal od Pirátů, zvali jsme nového předsedu Slavoje Litoměřice, o kultuře a našich nápadech jsme diskutovali a na řadě bodů jsme se shodli s místostarostou Karlem Krejzou, o nemocnici jsme diskutovali s Ondřejem Štěrbou a Tomášem Sarnovským. V tomto trendu chceme pokračovat, zvát si odborníky na různá témata a aktivně diskutovat o našich nápadech s veřejností. Z každého setkání zveřejňujeme krátkou informaci na našem facebooku. Od ledna začneme s konkrétní přípravou jednotlivých bodů programu a stačí sledovat náš FB, kde vždy budeme dopředu informovat o programu dalšího setkání. Momentálně největším projektem, který budeme chtít diskutovat se širokou veřejností, je oživení Mostné hory a vytvoření turisticky zajímavé lokality z této opomíjené části města.
Zároveň stále nabízíme možnost aktivně se podílet na rozvoji města, diskutovat, být na naší kandidátce nebo se jen účastnit našich setkání a dělit se o názory a nápady.
Roli politika, tedy toho, kdo se snaží dál prezentovat naše nápady v zastupitelstvu, radě, na setkáních s dalšími politiky nebo v dalších organizacích má Lukas Wünsch. Může se opřít o široký tým poradců a také většinu zásadních rozhodnutí v radě nebo zastupitelstvu konzultuje s celým týmem. Rozesílá podklady pro jednání zastupitelstva a dál o nich diskutuje. Společně se zástupkyní ředitele Severočeské galerie výtvarného umění, Olgou Kubelkovou, jsou tím správným hlasem, který je slyšet, když je potřeba, a snaží se podpořit dobré nápady.
A na volby do senátu se připravuje Libor Uhlík, kterého možná znáte jako pořadatele kulturních akcí v Úštěku a řada z vás se možná byla podívat na advent v Úštěku a sletu andělů. Libor má zkušenosti nejen z pořádání akcí, je také úspěšným podnikatelem a v minulosti byl zastupitelem v Úštěku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.