Bývalý pivovar jako místo pro mladé

5 Březen 2014
5 března 2014, Komentáře 0

LITOMĚŘICE – V roce 2010 koupilo město za deset milionů budovy bývalého městského pivovaru. Získalo tak do svého majetku zdevastovaný, „vytunelovaný“ kus staleté historie a nyní musí vymyslet, jak jej využít. Myšlenkou současného vedení města je vybudovat malý pivovar, hotel, restauraci, muzeum piva nebo pivní lázně. Předpokládané náklady přesahují 200 milionů korun.

Zástupci Severočeši.cz již dříve zveřejnili jasný názor, že město by mělo podporovat děti a mládež a také tomu odpovídá jednoduchá koncepce využití bývalého pivovaru. „Velmi stručně – nechceme vybudovat konkurenci soukromým podnikatelům ve městě, ale spíš doplnit nabídku a podpořit jejich podnikání například tím, že se pokusíme přivést rodiny s dětmi do centra města,“ upozornil Aleš Kodytek z hnutí Severočeši.cz.

V souladu s myšlenkou podpory rozvoje dětí tak chtějí Severočeši.cz vybudovat v pivovaru prostor pro setkávání rodičů s dětmi či starších dětí. Nechybí ale také například kavárna zaměřená na důchodce nebo kino kavárna s tématickými filmy. Vzniknout by zde měly také byty k pronájmu a samozřejmě parkovací místa. „Líbí se nám například myšlenka bezpečné herny pro menší děti, kam přijdou rodiče, mohou si dát kávu a za poloprůhledným sklem si děti hrají v bezpečných hernách. Mohla by zde vzniknout také útulně vybavená místnost s projekcí pohádek pro děti. Zajímavá by mohla být také možnost vybudovat stálou scénu pro Sváťovo dividlo. Hlavně by tam měla být opravdu velká a zábavná herna, protože lidi z Litoměřic běžně jezdí do takových heren v Praze (Becki land, Žirafa), nebo do Ústí. Moc pěkný koncept s názvem Monkey Gym mají v Praze,“ naznačuje vizi Severočechů.cz Jiří Foukner. S prací s mládeží má s manželkou velké zkušenosti, když provozují Hudební školu Yamaha.

Severočeši.cz jsou přesvědčeni, že takto oživený a zrekonstruovaný pivovar bude místem setkávání mladých rodin, ale také místem předávání zkušeností aktivních důchodců mladým. „V Litoměřicích je plno zajímavých lidí, kteří během toho během života mnoho dokázali a pokud se budou takto potkávat, je šance, že se stanou pro mladé příkladem,“ říká předsedkyně klubu turistů v Litoměřicích Jana Wunschová. „Vzniknout by zde mohly také řemeslné dílny a další možnosti spolupráce různých věkových skupin,“ doplňuje Judith Kovářová.

Všechny myšlenky Severočechů.cz směřují k oživení celého centra města tak, aby lidé z okrajových částí města měli důvod přijet spíše do centra než do obchodních center za mostem, v Ústí nebo dokonce v Roudnici či Praze. „Pro tuto koncepci máme pracovní název „supermarket náměstí“ a nejedná se o nic jiného, než dlouhodobou práci zaměřenou na udržení lidí ve městě. Například zajištění pravidelného programu pro děti tak, aby si rodiče mohli v klidu nakoupit u našich drobných živnostníků, kteří nabízí místní zboží a kvalitní služby,“ dodává Jan Dostal.

Uvědomujeme si, že jakákoliv rekonstrukce takto rozsáhlého objektu se neobejde bez dotací. Upozorňujeme ale na rozumné využití těchto finančních prostředků. Ve městě je více míst, které je potřeba pomocí Evropské unie revitalizovat a není nutné za každou cenu využít dotační tituly, které sice umožní záchranu historické budovy, ale z dlouhodobého pohledu město nebude mít na jejich provoz. „Město by mělo vytvořit podmínky pro podnikatele ve zmiňovaných oborech a prostory pronajmout tak, aby se alespoň dařilo pokrýt náklady na udržení celé budovy v chodu,“ dodává Aleš Kodytek.

Comments are closed.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.