Cílem je udržet peníze v Litoměřicích

1 Srpen 2018
1 srpna 2018, Komentáře 0

Uzavřená ekonomika je fenomén doby. Menší obce vymýšlí vlastní měnu, existují různé virtuální peníze a i my bychom rádi podpořili litoměřické podnikatele podobným způsobem. Jako inspiraci jsme navštívili momentálně „nejchytřejší – smart city“ město Kolín, kde již několik let rozvíjí Chytrou klíčenku. Nápad se líbí také zástupcům Okresní hospodářské komory, kteří o nějakém podobném systému podpory místních podnikatelů delší dobu také uvažují a na realizaci by se OHK také podílela.

Jedná se o malou dvoucentimetrovou čipovou kartu na klíče, která nabízí ohromné možnosti. U nás v Litoměřicích chceme vytvořit systém bodů, které se vám na tuto kartu budou při každé platbě u dobíjet. Podnikatelé tak nemusí po vzoru jiných karet nabízet slevy a znovu tak přicházet o příjmy, ale na kartu nabijí virtuální peníze / body.

Za tyto body bude možné získat výhody zajišťované městem Litoměřice. Kartou bude možné zaplatit vstup do bazénu, na koupaliště, vyrazit za kulturou nebo zaplatit jiné služby provozované městem Litoměřice. Podnikatelé tak nebudou muset (pokud sami nebudou chtít) nabízet žádnou přímou slevu z nákupu, jak jsme zvyklí u běžných slevových karet, ale přesto budou Litoměřičané motivovaní nakupovat u našich podnikatelů.
Chytrá klíčenka nabízí mnoho dalších možností využití, jako je například elektronické vstupy do škol, kdy rodiče vždy ví, že jejich dítě dorazilo do budovy školy, platbu v automatech na jídlo nebo pití nebo platbu ve školní jídelně. Za body by bylo možné platit také parkování ve městě a apod.

Karta stojí 100Kč a použití je zdarma. Je možné ji ale také využívat i jako běžnou platební kartu firmy Mastercard, kdy uživatel platí 9Kč měsíčně. Zavedení karty do provozu je pro město ZDARMA. Prvotní investice je pouze do terminálu na bankovní karty či čtečky karet a čipů ve školách a provozovnách, kde karty zatím nevyužívají.

Chceme jít ale i dál a s kolegy v zastupitelstvu diskutovat možnost rozdělení stavebních zakázek, omezit tak velké neosobní dodavatele, kteří stejně naše firmy využívají pro subdodávku a takové zakázky zadávat přímo. Zde je potřeba shoda napříč politickým spektrem, protože se chceme vydat cestou podpory místních firem, větší kvality a podpořit osobní vztah k budování města z řad místních firem. To ale sebou přinese také nutné úpravy ve výběrových řízeních, kde se nebude vždy soutěžit „na cenu“, ale budou další důležitá kritéria.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.