Dveře ke starostovi dokořán

5 Březen 2014
Kategorie: Naše názory
5 března 2014, Komentáře 0

Lukas WünschZačnu otázkou: jak často platíte poplatky a daně radnici ve vašem městě? Asi se budu velmi mýlit, když si zkusím tipnout, že jen jednou za 2 týdny. To jsem se asi pěkně zmýlil, že?
A proč se ptám tak divně? Zrovna minulý týden mi totiž jeden kamarád říkal, jak dlouho trvalo, než se v jisté úřední věci „propracoval“ až ke svému starostovi. Ano, tipujete správně. Trvalo to 14 dní. Ne že by starosta neměl čas, to jen dokonalý systém „odháněčů“ nejprve zjišťuje, co mu asi chcete. Pak tato propracovaná mašinérie rozhoduje, zda je problém hoden kontaktu se starostou. Máte-li štěstí, „zlatá brána“ se na omezenou dobu otevře…

A jak už je u mě běžné, přidávám opět jeden zajímavý příklad z praxe : Jeden známý před několika lety navštívil při své dovolené se svými kamarády budovu guvernéra Schwarzeneggera státu Kalifornie. Byla sobota dopoledne, ale přesto to zkusili. K jejich překvapení budova byla otevřená. Ochranka neměla jediný důvod je do budovy nevpustit. Jen rutinní kontrola, slušné přivítání a nasměrování do budovy. Téměř prázdnou budovou došli až ke kanceláři guvernéra. Sekretářka s „americkým“ úsměvem skupinu uvítala a zeptala se, jak jim může pomoci. Když zjistila, že se jedná o turisty z České republiky, sdělila s lítostí, že pan guvernér Schwarzenegger není dnes v úřadu, ale jistě by byl rád, kdyby tu byl. Přesto – kancelář guvernéra je kdykoliv a komukoliv k dispozici a to bez ohledu na jeho přítomnost. A to 24 hodin denně. Případný vzkaz, či dotaz pak může zanechat na jeho stole se svým kontaktem.
Kamarád s přáteli se vyfotografovali, prohlédli si kancelář, prý i zalistovali v jeho diáři na stole, dokonce si směli z baru guvernéra vzít zdarma limonádu.
Při odchodu z budovy se nechápavě ptali ochranky, jak to, že je v sobotu budova guvernéra otevřena a navíc, jak to že mohli sami být v jeho kanceláři a do jakýchkoliv listin na stole nahlédnout a to bez dozoru.
Šéf ochranky, kterému tuto otázku položili, téměř jejich dotaz nechápal: vždyť jste daňový poplatníci! Podle federálních zákonů má právo kdykoliv a kdokoliv navštívit úřad, který ze svých daní platí !! Proč se ptáte? Ve vašem městě to tak nemáte? Odkud že to jste??

AUTOR: Lukas Wünsch
autor článku je předsedou Severočeši.cz v Litoměřicích

Comments are closed.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.