Komentář...Miliony pro vyvolené?

7 Květen 2014
Kategorie: Naše názory
7 května 2014, Komentáře 0

Lukas Wünsch

Představa, že Vám někdo v dnešní době dá něco zadarmo je na první pohled skoro nereálná. Někteří však za nitky tahat umí. Dostanou se tak k velkým výhodám – někdy bohužel na úkor ostatních. To se v uplynulém měsíci stalo. Z rozpočtu města, tedy z vašich a mých peněz, vytěžilo několik desítek „vyvolených“. Tou skupinou je litoměřický hokej.

Nepatřím k nepřejícím lidem. Patřím však k těm, kteří rozhodně nepřejí tomu, aby bylo přáno jen někomu a na druhého nezbylo. Soukromý sponzor nechť si vybere, koho podpoří a koho ne. Jeho peníze nejsou veřejné a má právo si určit za co je utratí. Město, jako instituce státní a demokratická (lat. démos=lid, obec), spravující veřejné peníze, si takové preference jedné skupiny prostě nesmí dovolit. Naopak. Musí přísně střežit, aby prostředky, které od svých obyvatel vybere na dani spotřebovalo efektivně. Pokud se rozhodne část vybraných daní vrátit svým občanům formou dotace či příspěvku, nesmí diskriminovat ostatní.

A nebo jinak. Město Uherské Hradiště je velké jako Litoměřice. Má také svou (dotovanou) městskou hromadnou dopravu. Tamní zastupitelé řešili problém nízké vytíženosti autobusových linek. Navzdory dotaci dopravci kolem 10 milionů ročně byla vytíženost mizerná. Spočítali si, že když nechají své občany jezdit autobusy úplně zadarmo, vyjde to městskou kasu na dalších asi 1,5 milionu. Jak vypočítali, tak i počátkem letošního roku odhlasovali. Každý (!) občan města jezdí po celý rok zcela zdarma. Děti, dospělí i důchodci. Celkem 25 tisíc lidí. Podtrženo a sečteno: celková „vratka“ tohoto města svým občanům činí asi 11.500.000 korun. Všem stejně, demokraticky. Nikdo není protěžován na účet druhých.

Aby nám pak celá rovnice dávala smysl: zastupitelstvo města Litoměřice schválilo celkovou podporu hokeje ve výši 11.500.000,- korun.
Plus-mínus…Zajímavá souhra čísel, že ?!

Lukas Wünsch
autor je předsedou Severočeši.cz v Ltm
www.severocesi-litomerice.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.