Komentář - Ryba smrdí od hlavy

31 Březen 2014
Kategorie: Naše názory
31 března 2014, Komentáře 1

Lukas Wünsch

Mnozí to jistě znáte ze svého zaměstnání: přijde nový, mladý a ambiciózní vedoucí. Je mu 25 pryč, hrdý titul MBA, či podobný. Všude byl a všechno viděl. Kde nebyl, tam se chystá. Zaměstnanec nad 40 je pro něj „vykopávka“ a ten nad 50 neúměrnou zátěží personálních nákladů firmy. Hesla jako: optimalizace, restrukturalizace, inovace a já nevím, co ještě tito „Mladí-Blbí-Ambiciózní“ mají ve svém slovníku. S jejich příchodem se začnou dít věci. Bez ohledu na své nulové zkušenosti a nulový rozhled v oboru, zato vybaveni notnou dávkou drzosti pro cokoliv a podpořeni nulovou odpovědností, provedou personální čistky a rošády. Zkušený, věci znalý, lety protřelý jedinec je pro takového manažera cílem číslo jedna. Nic nebudují, jen ničí. To co léta fungovalo jsou schopni totálně destruovat během pár týdnů. To co po jejich „optimalizaci“ zbude se vzpamatovává i dlouhá léta, někdy vůbec.
I radnice a její úřady, jejichž zaměstnanci jsou též živitelé rodin, jsou často odborníky na svých místech. Ano, občas máme každý pocit, že na úřad lépe nechodit. Ale buďme upřímní: když něco na úřadě nefunguje, je to úředník, nebo systém?
Jako si moudrý zaměstnavatel vychovává své „lidi“ po dlouhá léta, jako třeba Jan Baťa, musí si vychovávat své lidi i každá jiná instituce. Jen tak si může udržet profesionalitu a odbornost a jen tak bude každý z nás z úřadu odcházet s dobrým pocitem odbornosti úřadu.
Každý velitel má přeci odpovědnost za plnění úkolu a je odvelen při jeho nesplnění. Může sice vojína potrestat, ale odpovědnost generálovi má stále velitel.

Lukas Wünsch
autor je předsedou Severočeši.cz v Ltm
www.severocesi-litomerice.cz

One response on “Komentář – Ryba smrdí od hlavy

  1. Ondra K. napsal:

    Nevim presne co je cilem tohoto clanku a proc jej publikuje jiny nez stranicky web, ale rozhodne toto pausalizovani neni dobrym obrazem pana predsedy. Takhle cernobily pohled je mirne receno zavadejici. Nekdy mlady manazer muze firme opravdu pomoci ve smyslu procisteni procesu a treba i lidi. Zkostnatelych manazeru je ve spouste firem dost. Dale si nemyslim ze mlady znamena nezkuseny. Jde o to co ma za sebou a odkud prisel. Me je 33 a na manazerske zidlicce uz sedim 6.let. Podrizenych mam rovnez vic nez dost a patri mezi ne jak mladici ve veku 20let, tak lide hodne pres 50. Dulezity je jake znalosti a cit pro svou praci mam a ne to kolik mi je let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.