Milan Houdek zjišťoval více o odpadovém hospodářství v Estonsku

15 Květen 2016
Kategorie: Co se událo
15 května 2016, Komentáře 0

Estonsko_2Milan Houdek nás zastupuje v komisi životního prostředí. V Estonsku se zajímal o tamní systém odpadového hospodářství.

Díky Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně jsem dostal možnost vycestovat na jednou z nejprestižnějších univerzit v Estonsku, která se nachází v městě Tartu.  Univerzitu založil roku 1632 švédský král Gustav II. Adolf, aby vychovávala luteránské kněze a státní úředníky. Vyučovacím jazykem byla původně latina, v 19. století němčina a do roku 1919 ruština. V dnešní době je to estonština (oficiální) cca 68 % a ruština 26 %.

Působivá je hlavní budova univerzity, kterou zdobí korintské sloupy z let 1803 – 1809. A jaký byl cíl cesty? Nasbírat cenné zkušenosti ohledně fungování odpadového hospodářství nejen v Estonsku, ale jelikož zde bylo zastoupení i z jiných zemí např. Finsko, Rumunsko, Polsko, Rusko, Itálie, Litva, tak i z těchto zemí. V rámci týdenního pobytu bylo možné podniknout i pár exkurzí. Velkým přínosem byla spolupráce v mezinárodních týmech na daných úkolech, týkající se převážně zpracování alternativních materiálů, jejich použití a vznik nových materiálů jako výsledek využití (recyklace odpadu).

Estonsko_1  Estonsko_3 Estonsko_4 Estonsko_5

Obr. Místní pivovar…čištění láhví.
Obr. Pivovar…venkovní pohled
Obr. Spalovna komunálního odpadu…administrativní budova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.