Irena Vodičková

Mgr. Irena VodičkováIrena Vodičková: „Každodenní život začíná u obyčejných věcí“

Irena Vodičková – 54 let, pracovnice městského úřadu. Od roku 1989, kdy se vdala, žije v Litoměřicích, má dva dospělé syny. Koníček: hudba, zpěv. Je dlouholetou předsedkyní Klubu přátel chlapeckého sboru Páni kluci, známého litoměřického pěveckého sboru.

 Vždycky mne zajímalo, čím lidé žijí, co je baví a co potřebují. Ani se tolik nezabývám tím, co bylo, jako spíš tím, co bude. Pracuji jako koordinátorka Zdravého města Litoměřice a Místní agendy 21, což může někomu znít trochu složitě a tajemně, ale v praxi to znamená, že se snažím přispět k tomu, aby se naše město trvale udržitelně rozvíjelo. Převedeno do srozumitelného jazyka to znamená, že nemáme, a vlastně nesmíme žít na úkor budoucích generací, a zároveň chceme, aby se dobře žilo i nám. Jde tedy o to, aby se ve městě cítily spokojeně všechny věkové a sociální skupiny – děti, dospělí, pracující i senioři. Snažíme se, abychom mohli občanům nabídnout dobré podmínky k tomu, čemu se věnují. Každého asi hned napadne problematika životního prostředí, avšak náš život zahrnuje i další oblasti, od zdraví a zdravého životního stylu až po pracovní příležitosti, kulturu, sport i další zájmové vyžití.

Vždycky jsem se snažila být společnosti nějak užitečná, pomáhat měnit věci k lepšímu. Kdysi byly moje představy o politice hodně naivní, ale postupně jsem přišla na to, že jednotlivec může změnit jen něco a že je potřeba spojit síly, aby se účinek nejen sčítal, ale i násobil. Severočeši Litoměřice jsou právě tou vhodnou platformou, jak něco dobrého uplatnit a prosadit, přitom se nenechat vysílit různými politickými půtkami a politikařením a zároveň jít za cíli, které jsou dostupné, uskutečnitelné, a hlavně Litoměřičanům prospěšné.

Běžný život každého z nás začíná u drobných a obyčejných věcí každodenní potřeby. Například nyní řešíme takovou obyčejnou věc, jakou se zdají být lavičky. Člověk nemusí být jen senior, aby si potřeboval odpočinout, chvíli si sednout a mít si kde na chvíli popovídat se známými nebo se třeba jen tak potěšit tím, že si užije trochu sluníčka na náměstí, nebo v jiných částech města. Právě proto je potřeba taková místa pro setkávání budovat a vytvářet takové podmínky, aby nás bavilo více využívat už současných městských ploch a zařízení pro volnočasové aktivity.

Při jednání s občany města i organizacemi, které v něm působí, slyším, co všechno lidé potřebují, co si přejí, s tím vším se na Zdravé město Litoměřice i na Severočechy obracejí. A to je dobře – vždyť to je projev důvěry. Ne všechno se však dá řešit hned, je potřeba si věci ujasnit, promyslet a naplánovat, přitom ale nezkoumat, jestli je to politikum doleva či doprava, ale jestli jde opravdu o smysluplnou a potřebnou věc. Myslím, že právě v tomhle mají Severočeši ten správný tah na branku.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.