Otázka - Jiráskovy sady - Zkracování si cesty přes trávu a psí exkrementy

12 Únor 2015
Kategorie: Vaše otázky
12 února 2015, Komentáře 4

Otázka: V Jiráskových sadech jsem se všiml, že ačkoliv je úplně nově udělaný, již si někteří lidé zkracují cestu přes trávu. Lze s tím něco dělat? A druhá otázka se týká psích exkrementů. Všiml si někdo, že majitelé psů je nechávají udělat potřebu na trávu (týká se i zmiňovaných Jiráskových sadů), pak to neuklidí a městská policie to také neřeší? To jsem zvědav, kam si lidé budou v létě lehat, až se udělá teplo …

Odpověď: K Vaší první otázce: realizace parku není úplně uzavřená a dokonce se počítá s tím, že až si lidé „vychodí“ své chodníčky, tak se pak na takovém místě bude realizovat úprava / změna směru chodníku tak, aby chodníky co nejvíce vyhovovaly chodcům.
Co se týká psích (zvířecích) výkalů: v současné době úplně chybí městská vyhláška o „čistotě“. Strážníci bohužel – i kdyby chtěli – nemají právní oporu a nemohou, vyjma domluvy, nijak majitele zvířat postihovat. O problému chybějící vyhlášky se již ví, je sepsána a po připomínkování a schválení všichni dostanou do rukou „zbraň“ proti komukoliv, kdo čistotu ve městě neudržuje.

4 responses on “Otázka – Jiráskovy sady – Zkracování si cesty přes trávu a psí exkrementy

  1. Tomino Kufino napsal:

    Tak to mne podrz, dalsi chodniky a chodnicky…..! Doufam, ze tak jako se budou stavet chodniky nove podle toho jak si je lidi (a psi) vyslapou, tak se naopak ty nepouzivany budou rusit. Jinak se z parku stane jeden velkej chodník!!! Kdyz se tedy chtelo jit cestou vyslapanou, proc nezustalo v prvni fazi jen u paternich komunikací (tech asfaltovych) a pak, se nedodelaly ty ostatni – vyslapane? Jo kdyz jsou k dispozici peníze, tak se dejou veci, ze rozum zustava stat. PS.: Ale nic neni ztraceno, protoze je tady jeste varianta bludiste!

  2. Petr Panaš napsal:

    Já myslím, že to řešit jde i bez vyhlášky. Konkrétně podle zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích. V § 47 odst. 1, písm. d) je uvedeno : Přestupku se dopustí ten, kdo znečistí veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení anebo zanedbá povinnost úklidu veřejného prostranství. Za přestupek lze uložit pokutu do 20 000 Kč. Naopak si myslím, že s přijetím vyhlášky toto řešící by mohl být problém. Ústavní soud už v minulosti vydal rozhodnutí, že obecně závaznou vyhláškou obce nelze upravovat záležitosti, které jsou již upraveny předpisy práva veřejného nebo soukromého. V našem případě tedy zákonem o přestupcích. Ale podle mého mohou strážníci klidně pokutovat tento nešvar už nyní a není třeba žádnou vyhlášku přijímat.

  3. Zdeněk Matzke napsal:

    v jiráskových sadech byly už všechny trasy vyšlapaný škoda že se to nezkopírovalo hned na začátku…

    Když pejskařovi udělá pejsek doma loužičku tak mu v tom vymáchá čumák aby ho vycvičil…..

    Když nechá pejskař po pejskovi venku hromádku tak bych mu vtom vymáchal ……….. vycvičit se dá kdejaká havět !

  4. Roman Munčinský napsal:

    Dovolím si poopravit, Městská policie, dle slov velitele MP pana Králíka, má nástroj jak postihovat majitele zvířat pokud si po svém pejskovi neuklidí. Strážník vyzve pejskaře k úklidu exkrementu, pokud to pejskař odmítne, je to neuposlechnutí výzvy a za to už může strážník uložit sankci. Každopádně na toto téma jsem byl spoluorganizátorem projektu Ukliďme si před vlastním prahem, který v roce 2014 za podpory Zdravého města Litoměřice, probíhal. http://www.zviratkalidem.cz/96-uklidme-si-pred-vlastnim-prahem

    Roman Munčinský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.