Peníze z hazardu vraťme dětem

12 Únor 2014
12 února 2014, Komentáře 0

V roce 2013 poprvé měla města možnost sama určit, kam půjdou v rámci nového rozpočtového určení daní peníze získané z hazardních her a provozu výherních automatů. Vedení města Litoměřice se rozhodlo, že suma cca 9 milionů korun půjde z 94 % do sportu a 6 % do kultury.

Severočeši přicházejí s novým modelem rozdělení financí z hazardu. V žádném případě se nejedná o likvidaci financí pro „protěžované“ sporty, ale o zcela novou filosofii – „Peníze z hazardu dejme dětem“. Základem myšlenky je to, že pokud nezodpovědní rodiče utratí peníze v hazardu, má nyní město možnost dětem tyto peníze nějak vrátit. „Náš návrh neřeší problém hazardu ve městě, ale snažíme se omezit jeho důsledky. I uvnitř Severočechů samozřejmě diskutujeme, zda podpořit úplná zákaz, omezení či přísnou kontrolu heren. Naše stanovisko včas zveřejníme a pokusíme se vysvětlit široké veřejnosti naše postoje,“ upozornil Milan Čigaš, mezi jehož hlavní priority patří právě sociální otázky a neziskové organizace ve městě.

Pokud tedy zůstane současný způsob přerozdělení financí z hazardu a vedení města bude mít možnost určit, kam takovéto prostředky směřovat, pak je nasnadě nastolit diskusi a uvést do života nový model. „Vycházíme z jednoduché myšlenky – děti nemohou ovlivnit, zda jejich rodiče naházejí peníze do automatů a pak nemají na to, aby jim zaplatili příspěvky v kroužcích, případně třeba školu v přírodě,“ vysvětluje Čigaš.

Toky peněz jsou v současnosti nastaveny jednoznačně pro sport, včetně podpory soutěží dospělých. Náš návrh prosazuje podporu všech organizací a kroužků vychovávajících děti, naplňujících jejich volný čas a majících možnost dát jim další směřování, bez ohledu na to, zdali se jedná o sportovní aktivity či jiné.

Argumenty o návštěvnosti akcí (př. počty fanoušků na zápasech) jsou mimo finance z hazardu. Do našeho modelu, tj. do zmiňovaných cca 8 – 9 milionů korun by měly být zahrnuty skutečně všechny spolky či organizace pracující s dětmi a tyto peníze mají být výhradně určeny pro děti. Nejde tedy jen o sportovce, ale i o pěvecké sbory, skauty, ochotníky, hudebníky a další.

„V současné době dáváme dohromady data, kolik stojí výchova jednoho dítěte v různých sportovních oddílech, u nás v Pánech klucích nebo u skautů. Příspěvek by pak šel všem sdružením právě na základě nákladnosti aktivity,“ naznačuje filozofii přerozdělení finančních prostředků Irena Vodičková.

Děti by si tak mohly najít každé svou zábavu bez toho, že by musely platit vysoké příspěvky. „Další důležité otázky ještě stále diskutujeme – jak motivovat nové oddíly, které sice mají základnu dospělých, ale chtěly by pracovat s mládeží a zatím se to nedaří. Platy profesionálních funkcionářů a hráčů nemůže sponzorovat město,“ upozorňuje Aleš Kodytek, místopředseda hnutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.