Téma hazard a petice Masarykova ulice

31 Leden 2018
Kategorie: Naše názory
31 ledna 2018, Komentáře 0

Začátkem roku vznikla petice proti vzniku herny v Masarykově ulici. Vzhledem k tomu, že část našich lidí tuto petici také podepsalo, snažili jsme se získat více informací o této lokalitě, novém zákonu regulujícím hazard, změně vyhlášky a samozřejmě o samotném problému hazardu.

Níže popisujeme naše různá setkání, na základě kterých jsme si udělali lepší obrázek o životě hráče, abstinujícího hráče, potencionálního hráče, následcích hazardu, ale také nás zajímal problém v Masarykově ulici, proč zde musí být herna, jak se na to tváří místní a proč proti herně bojují.

Navrhli jsme několik řešení a lokalitu již hlídá mobilní kamera městské policie. KameraMasarykova

1. Majitel objektu

 Snažil se pronajmout jako řeznictví – nabídl Chovanečkovi, Jotis, Verneřice. Nechtěl konkurovat okolním obchodům – mohl udělat pekařství.. Potřebuje platit půjčku, kterou si bral na opravu objektů. Hlavní problém vidí v baru No.1, než v herně vedle a v hladovém oknu, odkud nosí lidé nepořádek…

Nabídli jsme reklamu zdarma na 2 měsíce v novinách a TV + Remax zdarma, bez provize

2. Anonymní hráči

Hlavní motivace – rychlý výdělek – takže začnou hrát kdekoliv – internet, bedny, losy apod…zrušení heren ulehčí život abstinujícím hráčům…a sníží riziko zahájení hraní…málo informací pro hráče – když chtěj přestat

3. „Skupina pomoci pro osoby v přechodné krizi, ohrožené drogou a etnické menšiny“

komunitkoRůzné názory – zrušit úplně, udělat kasino, mít pod kontrolou hráče apod.  – nejednotné s různými názory

Neznají aktuální zákon, rozhodují se podle následků gamblerství – klientů, kteří začali hrát před současným zákonem

Hlavně důsledná kontrola plnění zákona

Hezký názor byl, že i v Indii se dá koupit vepřové, ale všichni o těchto lidech ví, že to je spodina společnosti. Úzce souvisi s kamerovým systémem a kontrolou, která omezí anonymitu. 

4. Ekonomický odbor

Čekáme na částky – město přijde zákazem o 30.000.000Kč. Nechali jsme udělat rozdělení rozpočtu na nejnutnější výdaje (úřad + „elektrika“) a výdaje na „hýčkání veřejnosti“ – na tuto částku čekáme. Stejně tak na částku kolik jde z každé 1Kč utracené mimo herny a utracené v herně – pouze daňové příjmy…samozřejmě je potřeba brát i uzavřenou ekonomiku – udržet peníze v pekárnách atd. – proti tomu je ale např. názor z K -Centra kde jeden z klientů, který nemohl do herny šel koupit losy za 3.000 a doufal ve výhru. 

5. Petice na Masarykově ulici

nikolProblém vznikl po zákazu kouření, kdy zákazníci heren a barů vyšli před provozovny. Do té doby nebyl problém. V souvislosti s hernou se bojí vytvoření „ghetta“, mrtvé ulice, kudy se budou lidé bát chodit a využijí náhradní cestu nově zrekonstruovanou Palachovkou. „Primárně nám opravdu nevadí hazard, ale rádi bychom jeho postupné vytlačení nejen z centra, ale i z frekventovaných ulic a hlavně ochrannou zónu min. 300 m od školských zařízení. A samozřejmě co nejrychlejší zahájení kontrol a zvýšení bezpečnosti v okolí stávajících heren, tak aby se lidé nebáli chodit ráno či večer touto ulicí,“ říká Marie Eisová, autorka petice.

Dohodli jsme se na zhruba 2 až 3 měsíční lhůtě, kdy se budeme snažit udělat různé varianty nátlaku na okolní provozovny – kamera MP, častější kontroly MP, kontroly živnostenského úřadu, zda v provozovnách mohou být automaty a zda dodržují zákon apod. 

masna

 

6. aktuální zákon, který je potřeba důsledně kontrolovat…

Novela Loterijního zákon 2017 – co přinesla nová legislativa o hazardu

Zákon č. 186/2016 sb. (který nahrazuje zákon č. 202 1990 sb.) o loteriích a hazardních hrách, který vstoupil v platnost 1. ledna 2017 s sebou přináší řadu změn, které se týkají jak provozovatelů živých heren, tak online kasin, ale také hráčů samotných. Mezi nejdůležitější změny patří:

Legalizují se zahraniční herny a sázkové kanceláře, ale musí dostat licenci

Nelicencovaným hernám může Ministerstvo financí zablokovat webové stránky i veškeré platby

Měl by vzniknout rejstřík, do kterého se musí zaregistrovat všichni hráči. Má se zabránit hraní nezletilým, ale i lidem, kteří pobírají sociální dávky.

Maximální možná sázka v hernách je 100 Kč a v kasinech a na internetu 1 000 Kč.

Omezuje se maximální možná výhra z jedné hry na 500 000 Kč.

Zákon o hazardu zvyšuje se daň z 28% na 35% na výherní automaty.

Definitivně končí hazardní zařízení v nelicencovaných provozovnách, tedy zejména restauracích a menších barech s několika hrami.

Hráči v živých kasinech již nesmí dostávat zdarma alkohol a ruší se non-stop provoz.

Loterijní zákon úplné znění je k dispozici na stránkách Ministerstva financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

© 2014 Severočeši-Litoměřice.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořila společnost LEAL.CZ s.r.o.